مقالات

واترجت صنعتی یا جت واش چیست؟

واترجت صنعتی چیست

با توجه به اینکه آلاینده‌های تولیدشده در سطوح صنعتی نسبت به سایر حوزه‌ها بسیار بیشتر و سنگین‌تر است، امروز شاهده استفاده از انواع واترجت صنعتی در کارخانه‌های مختلف هستیم. جت واش محصولی بوده که از فناوری‌های پیچیده‎‌ای برخوردار است تا بتواند به‌خوبی آلاینده‌های این‌چنینی را حذف کند.

دقت داشته باشید، جت واش‌ها خود در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شود. هریک از این دستگاه‌ها از فناوری‌های مختلفی استفاده می‌کند تا بتواند آلایندگی‌ها را با کارآمدترین روش‌ها حذف کند. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر درباره کارایی و انواع چنین محصولاتی صحبت کنیم.

مزایای شست‌وشو با واترجت صنعتی چیست؟

بدون شک، استفاده از نیروی انسانی به منظور از بین بردن آلایندگی‌های شدید و نفوذ به تخلل‌های متنوع، علاوه بر هزینه‌های بالا، قادر به دستیابی به هدف مطلوب شما نخواهد بود. استفاده از جت واش‌ها این امکان را فراهم کرده است تا کار شست‌وشو در صنایع مختلف با کیفیت بالایی انجام شود.

با توجه به فشار بالایی که در این دستگاه‌ها ایجاد می‌شود، می‌توان از آن‎ها برای تمیزکردن عمقی آلاینده‌های مختلف استفاده کرد. این فناوری برای شست‌وشوی ذرات آلاینده‌ای که به سطوح متخلل و ناصاف نفوذ کرده است، بسیار موثر خواهد بود.

نازل خروجی چنین محصولاتی می‌تواند آب را با فشار بسیار بالا به درزها و شیارهای مختلف وارد کند. این امکان با توجه به سطح مقطع کم نازل، بهتر فراهم شده است.

همچنین، استفاده از واترجت صنعتی برای شست‌وشو و حذف آلاینده‌ها، می‌تواند در وقت شما صرفه‌جویی زیادی کند. به‌علاوه‌، با استفاده از چنین محصولاتی، ایمنی کاربر به‌خوبی حفظ و مشکلی از این بابت برای او ایجاد نخواهد شد.

یکی از مشکلاتی که به‌دلیل وجود آلایندگی در سطوح مختلف صنعتی ایجاد می‌شود، کاهش کارایی خطوط تولید است. این در حالی است که با استفاده از جت‌ واش‌ها به‌راحتی می‌توان سطوح گوناگون را از آلاینده‌ها حذف کرد و کارایی آن‌ها را به حالت قبلی برگرداند.

واترجت صنعتی آب گرم، حذف آلاینده‌ها با کم‌ترین دردسر

واترجت صنعتی چیست

یکی از انواع مدل‌های واترجت‌های صنعتی می‌توان به چنین دستگاه‌هایی اشاره کرد. همان‌طور که گفته شد، در جت واش‌های صنعتی از فشار بالای آب برای حذف آلاینده‌ها استفاده می‌شود. امروز شرکت‎ های زیادی برای افزایش کارایی این دستگاه‌ها، از فاکتور دما نیز کمک گرفته‌اند.

با اینکه فشار بالا می‌تواند گزینه خوبی برای حذف آلاینده‌های مختلف باشد، اما همیشه در صنایع گوناگون پاسخ‌گو نخواهد بود. این در حالی است که استفاده از حرارت بالا در کنار فشار آب، می‌تواند سنگین‎‌ترین و سخت‌ترین ذرات چسبنده را از سطوح مختلف بردارد.

در خیلی از کارخانه‌ها و به‌خصوص پالایشگاه‌ها، آلاینده‌های چرب و الکترواستاتیک تولید می‌شود. مطمئنا استفاده از واترجت صنعتی با فشار بالا به‌تنهایی برای حذف چنین مواردی کافی نخواهد بود. این در حالی است که استفاده از واترجت آب گرم می‌تواند به‌راحتی این آلودگی‌ها را حذف کند.

البته باید این نکته را مد نظر قرار دهید که امروز امکان استفاده از شوینده‌های شیمیایی مختلف در کنار فشار بالای آب برای حذف چنین مواردی وجود دارد. اما این ترکیبات می‌تواند آثار مخرب زیادی به‌همراه داشته باشد. واتر‌جت‌های صنعتی آب گرم خلاف چنین محصولاتی، ایمنی تکنسین را فراهم خواهد کرد.

واترجت صنعتی آب سرد

کارواش صنعتی آب سرد یکی دیگر از انواع چنین دستگاه‌هایی بوده که می‌تواند با کم‌ترین تولید صدا، کار شست‌وشوی آلاینده‌ها را انجام دهد. معمولا چنین دستگاه‎هایی نسبت به نمونه آب گرم از قیمت پایین‌تری برخوردار است.

با توجه به هزینه کم‌تر واترجت آب سرد، امروز استفاده از آن‌ها مورد استقبال قرار گرفته است. دقت داشته باشید، استفاده از آب سرد در کنار فشار بالا، می‌تواند برای حذف اکثر آلاینده‌ها موثر واقع شود. درصورتی‌که قصد حذف ذراتی به‌غیر از چربی را داشته باشید، می‌توانید از چنین دستگاه‌هایی کمک بگیرید.

چنین دستگاه‌هایی خود براساس نوع منبع تغذیه، به انواع دیزلی و بنزینی و همچنین برقی تقسیم‌بندی می‌شود. علاوه‌بر این، امروز دستگاه‌‌های تولیدشده در این حوزه را می‌توان به 2 مدل تک‌فاز و 3فاز دسته‎بندی کرد که هرکدام از امکانات متفاوتی برخوردار است.

نحوه عملکرد و اجزای واترجت صنعتی

عملکرد دستگاه‌های این‌چنینی بسته به نوع فناوری به‌کاررفته در هریک متفاوت است. بااین‌حال، پروسه تولید آب با فشار بالا در همه آن‌ها تقریبا مشابه است. در ادامه به معرفی اجزای مختلفی که در واتر‌جت‌های صنعتی به‎کار می‌رود، پرداخته‌ایم.

  • پمپ آب ازجمله مهم‌ترین قطعاتی است که در این دستگاه‌ها تعبیه شده است. این قطعه جریان آب را از منبع دریافت و آن را فشار بسیار بالا از نازل خارج می‏کند. فشار بالای تولیدشده می‌تواند به‌خوبی پیوند سطح و آلاینده را سست کند.
  • برای اینکه پمپ بتواند آب را با فشار به خروجی دستگاه منتقل کند، نیاز به تامین انرژی دارد. این انرژی توسط موتور تعبیه‌شده برای واترجت تامین می‌شود. بسته به توان موتور، فشار آب متفاوت خواهد بود.
  • در دستگاه‌هایی که در کنار فشار بالای آب از حرارت کمک می‌گیرد، از واحد‌های گرم‎کن در آن‌ها استفاده می‎شود. واحدهای گرم‌کن می‌تواند با ایجاد حرارت لازم، دمای آب خروجی را به 140 درجه سانتی‌گراد نیز برساند.
  • برای انتقال آب از پمپ به نازل، از شلنگ‌های فشار قوی استفاده می‌شود. این شلنگ‌ها معمولا از انعطاف‌پذیری خوبی برخوردار است و می‌توان به‌کمک آن، برای سطوح مختلف استفاده کرد. دقت داشته باشید، درصورت کیفیت پایین این قسمت از دستگاه، فشار آب حین انتقال به نازل کاهش خواهد یافت.
  • برای اینکه آب بتواند با فشار بالا از دستگاه خارج شود، از انواع مختلفی نازل برای آن‌ها استفاده خواهد شد. دقت داشته باشید که سایز چنین اجزایی باید با توان موتور و قدرت پمپ تناسب داشته باشد. درصورتی‌که نازل‌هایی با سایز بسیار کوچک در آن‌ها به‌کار رود، این احتمال وجود دارد که به سایر قطعات فشار و آسیب وارد شود.

جمع‏ ‎‎بندی

واترجت صنعتی چیست

همان‌طور که در این مقاله اشاره شد، امروز واترجت صنعتی با توجه به امکانات مختلفی که در اختیار دارد، می‌تواند کاربردهای گوناگونی داشته باشد. فشار بالای آب‌ تولید‌شده در چنین دستگاه‌هایی می‌تواند به‌راحتی اتصال ذرات و سطوح را از بین ببرد.

دقت داشته باشید، این دستگاه‌ها در انواع مختلفی تولیدشده و بسته به امکانات هریک، می‌توان کاربردهای گوناگونی از آن‌ها انتظار داشت. به‌عنوان مثال، انواع واترجت‌های آب گرم می‌تواند گزینه مناسبی برای پالایشگاه‌ها باشد. این در حالی است که مدل‌های آب سرد از قیمت پایین‌تری برخوردار است و امکان استفاده از آن در صنایع مختلف وجود دارد.

 

 

 

 

author-avatar

درباره فن توسعه منیب

امروزه در صنایع مختلف، نظافت معنایی فراتر از تمیزی ظاهری یافته و بطور مستقیم بازدهی خطوط تولید را تحت تاثیر قرارداده است. وجود برخی آلودگی ها نه تنها بازدهی خطوط تولید را کاهش میدهد، بلکه موجب توقف خطوط تولید شده و هزینه های بسیار سنگینی را به صنعتگران تحمیل مینماید. شرکت منیب با در اختیار داشتن نمایندگی انحصاری از بهترین شرکت‌های اروپایی نظیر فالش آلمان (falch)، ترانسفراویل ایتالیا (transfer oil)، سالوتک آلمان (derc salotech) و …، محصولات تراز اول جهانی در حوزه نظافت صنعتی و واترجت فوق فشار قوی را به صنعتگران ایرانی عرضه مینماید. همچنین این شرکت با داشتن نیروهای فنی آموزش دیده در اروپا و ناوگان مجهز و به روز اجاره، دارای آمادگی کامل برای ارائه بالاترین سطح کیفی خدمات به صنعتگران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *