مقالات

لجن کش صنعتی راه حل اقتصادی مکش و انتقال مایعات

وکیوم لودر

لجن کش صنعتی راه حل اقتصادی مکش و انتقال مایعات

جابجایی مایعات در تمامی صنایع مختلف یکی از معضلات بزرگی بود که در گذشته صاحبان کسب و کارهای صنعتی با آن دست و پنجه نرم می‌کردند. با پیشرفت تکنولوژی پمپ‌های مخصوصی با نام پمپ لجن کش برای انتقال مایعات در صنایع مختلف طراحی شدند.

امروزه در اکثر صنایع پتروشیمی، کشاورزی، آب و فاضلاب، نفت و… شاهد استفاده زیاد از این پمپ‌های صنعتی هستیم. شاید برای شما هم جالب باشد تا با انواع مدل‌های مختلف پمپ‌های لجن کش صنعتی و اهمیت کاربرد آنها آشنا باشید. انتخاب بهترین پمپ موجود در بازار نیاز به شناخت دارد. چرا که نمی‌توان هر مدل پمپی را با هر مشخصاتی برای هر کاربردی استفاده کرد.

پمپ لجن کش صنعتی چیست؟

پمپ لجن کش صنعتی یکی از کاربردی‌ترین انواع پمپ‌های مورد استفاده در صنایع مختلف به ویژه در صنعت نفت و پتروشیمی است. این پمپ‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که حتی لجن‌هایی با ذرات جامد را می‌توانند به راحتی انتقال دهند.

عملکرد این دسته از پمپ‌های کاربردی مشابه مدل‌های کف‌کش است. این مدل‌ پمپ‌های قدرتمند می‌توانند سیالات حاوی فیبر، املاح و جامد را نیز به راحتی انتقال دهند. پمپ مکنده صنعتی از نظر متریال به چند دسته تقسیم می‌شود که هنگام خرید باید به تناسب نوع کاربرد، به جنس آن توجه داشته باشید.

لجن کش استیل

پمپ‌های لجن کش استیل همانگونه که از نام آنها پیداست از جنس استیل با مقاومت بسیار زیاد به تولید می‌رسند. معمولاً جنس استیل در برابر سیالات اسیدی و خورنده مقاومت بسیار بالایی دارد و به همین سبب مدل‌های لجنکش استیل را بیشتر برای پمپاژ سیالات خورنده استفاده می‌کنند. جنس بدنه استیل و مقاومت بالای این پمپ‌ها در برابر تمامی شرایط باعث شده تا این مدل پمپ‌ها قیمت بالاتری نیز داشته باشند.

لجن کش برنزی

اگر به دنبال مقاوم‌ترین پمپ لجن کش صنعتی در برابر شوری آب دریا هستید، می‌توانید پمپ‌های برنزی را انتخاب کنید. جنس بدنه و همچنین پروانه پمپ لجن کش صنعتی برنزی از جنس برنز با مقاومت زیاد در برابر آب‌های شور دریا است.

لجنکش چدنی

لجن‌کش‌های چدنی در مقایسه با لجن‌کش‌های استیل در برابر مواد اسیدی مقاومت کمتری دارد. پیشنهاد می‌شود مدل‌های چدنی را برای سیالاتی با درصد خورندگی کمتر مورد استفاده قرار دهید تا آسیب نبیند. قیمت لجن کش چدنی در مقایسه با لجنکش‌های برنزی بیشتر؛ اما در مقایسه با لجنکش‌های استیلی مقرون به صرفه‌تر است.

اهمیت کاربرد پمپ لجنکش صنعتی در صنعت نفت و پتروشیمی

وکیوم لودر

از کاربردهای مهم لجن کش صنعتی می‌توان به استفاده آن برای جمع آوری و انتقال نفت و دیگر مواد شیمیایی در صنعت نفت و پتروشیمی اشاره داشت. این لجن کش صنعتی در صنعت نفت و گاز برای فرآیند تولید و پالایش نقش مهمی ایفا می‌کند.

در صنعت نفت و پتروشیمی به دلیل خورندگی زیاد نفت و مواد شیمیایی نمی‌توان هر نوع پمپی را به کار برد. پمپ‌های لجنکش به گونه‌ای طراحی شده‌اد که در برابر مواد خورنده نفتی و مواد شیمیایی بالاترین مقاومت را از خود نشان می‌دهند.

اجزای پمپ لجنکش

برای انتخاب یک پمپ مناسب در صنعت نفت و پتروشیمی معیارهای بسیار زیادی مورد توجه قرار می‌گیرد. در صورتی که شما کاربران عزیز هنگام خرید به این معیارها یا مزایای یک پمپ مناسب صنعت نفت و گاز توجه داشته باشید، بهترین را انتخاب می‌کنید. لجن کش صنعتی از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است که هر یک از اجزای آن نقشی را به عهده دارند.

موتور

مهمترین قسمت و قلب لجن کش صنعتی موتور آن است که باید به تناسب نوع کاربرد لجن‌کش یک موتور قدرتمند و مناسبی نیز برای آن انتخاب کرد. معمولاً برای لجنکش از نوع موتور القایی استفاده می‌شود که می‌توانند میدان مغناطیسی دواری را به وجود بیاورند. با توجه به میدان مغناطیسی که داخل آرمیچر تولید می‌شود، پروانه پمپ نیز به راحتی به حرکت در می‌آید.

پروانه

از دیگر قسمت‌های مهم پمپ پروانه آن است که معمولاً به تناسب نوع کاربرد در متریال‌های مختلفی انتخاب می‌شود. پروانه را برای ایجاد مکش در قسمت محفظه حلزونی و کشش مواد به داخل پمپ طراحی کرده‌اند.

محفظه حلزونی

یکی دیگر از قسمت‌های مهم پمپ که باید در متریال‌های مناسبی انتخاب شود، قسمت محفظه حلزونی است این محفظه معمولاً با سیالات و مواد مختلف سر و کار دارد که باید هم در برابر این سیالات مقاومت کند. پس مهم است که به تناسب نوع کاربرد یا سیالات و مایعات برای انتقال، جنس محفظه حلزونی مقاوم باشد.

انواع پمپ جنکش برای عملیات‌های مختلف

اگر شما هم قصد خرید لجن کش صنعتی دارید بدو شک باید در رابطه با مدل‌های مختلف لجنکش‌ها اطلاعاتی کسب کنید. پمپ لجن کش صنعتی در مدل‌های مختلفی مانند وکیوم لودر، لجن کش تریلر و… نیز وجود دارد که به حالت سیار از آنها استفاده می‌شود. این پمپ‌ها از نظر نوع طراحی و کاربرد نیز تقسیم بندی دارند که بر اساس این طبقه‌بندی کاربردی‌ترین آنها شامل:

پمپ لجنکش مدل شناور

همانطور که از نام این لجن کش صنعتی پیداست، به حالت شناور طراحی شده‌اند و می‌توان به راحتی آنها را در مایعات پمپاژ شده غوطه ور کرد. مدل‌های شناور برای مراکز صنعتی و کاربردهایی با مقیاس بزرگتر گزینه منحصر به فردی هستند. در مقایسه با دیگر انواع لجنکش‌ها و همچنین پمپ‌های موجود در بازار قدرت آنها بسیار زیاد است. این قدرت به گونه‌ای‌ست که حجم بالایی از سیالات را با سرعت بالایی و در یک زمان مشخص جابجا می‌کنند.

لجنکش گریز از مرکز

پمپ صنعتی مدل دینامیکی یکی از منحصر به فردترین لجن‌کش‌های کاربردی است. چنین پمپ‌هایی از نیروی گریز از مرکز استفاده می‌کنند و با کمک همین نیرو سیالات داخل لوله را حرکت می‌دهند. مدل‌های گریز از مرکز یا دینامیکی کاربرد بیشتری دارند و معمولاً کمتر دچار آسیب می‌شوند.

البته هزینه تعمیر و نگهداری این پمپ‌ها نیز مقرون به صرفه‌تر است و خود نیز قیمت منصفانه‌تری دارند. در این پمپ‌ها انرژی الکتریکی موتور توسط پروانه مقاوم دستگاه به انرژی جنبشی جهت به حرکت درآوردن مایعات تبدیل می‌شود.

پمپ لجنکش غوطه ور

مدل‌های غوطه ور تفاوت چندانی با پمپ‌های مدل شناور ندارند و تا حدودی مشابه یکدیگر هستند. مدل‌های غوطه ور به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تا یک اندازه مشخصی در مایعات شناور می‌شوند. برای جابجایی سیالاتی در مقیاس‌های کوچک‌تر یا حجم کمتر، می‌توانید مدل‌های غوطه ور را به جای مدل‌های شناور به کار ببرید.

تفاوت پمپ لجنکش با دیگر پمپ‌های انتقال سیالات

هم اکنون پمپ لجن کش صنعتی در صنایع بسیار زیادی همچون صنعت نفت و پتروشیمی کاربرد دارد. شاید برای شما هم مهم باشد تا دلیل محبوبیت لجن کش صنعتی در مقایسه با دیگر پمپ‌های صنعتی را بدانید. بدون شک، تفاوت‌هایی بین پمپ لجن کش با دیگر پمپ‌های موجود در بازار وجود دارد.

ساختار

مهمترین تفاوت لجنکش‌های صنعتی در مقایسه با دیگر پمپ‌های مورد استفاده در صنایع، نوع ساختار و طراحی آنها است. چنین پمپ‌هایی به دلیل جابجایی مایعات حاوی ذرات جامد دارای طراحی فوق العاده خاصی هستند تا در برابر این مواد زائد مقاومت داشته باشند. البته این پمپ‌ها از قطعات مختلفی همچون سیستم فیلتراسیون، سیستم جداسازی لجن و… با مقاومت بیشتری در مقایسه با دیگر پمپ‌ها طراحی شده‌اند.

قابلیت تنظیم

یکی از مهمترین ویژگی‌های پمپ لجنکش صنعتی قابلیت تنظیم آن در مقایسه با دیگر پمپ‌های موجود در بازار است. برای انتقال سیالاتی با درصد مواد زائد یا مواد جامد موجود در آن می‌توانید دستگاه را به راحتی تنظیم کنید. در این صورت پمپ با سرعت و فشار مناسبی می‌تواند سیالات یا مایعات مورد نظر را به راحتی انتقال دهد.

مقاومت زیاد

اکثر پمپ‌های موجود در بازار مناسب جابجایی مایعاتی با ذرات جامد نیستند و قطعاً آسیب می‌بینند. لجن کش صنعتی با چنان مقاومتی طراحی شده که قدرت تحمل جابجایی ذرات بسیار بزرگ و سفت را نیز در صورت تنظیم دارد.

وکیوم لودر و کاربرد آن

وکیوم لودر یکی از جدیدترین نسل انواع پمپ‌های لجن کش است که به عنوان یک دستگاه نظافتی آن را روی یک کامیون قرار می‌دهند. این دستگاه‌ها که گاهی حتی آن‌ها را روی یک شاسی چرخدار نصب می‌کنند، به راحتی قابلیت جابجایی دارند. این نوع لجن کش صنعتی به عنوان یک مکنده قوی دارای سرعت و قدرت مکش بالایی است.

برای مراکز صنعتی یا کارخانه‌های بزرگ می‌توانید وکیوم لودر را برای جابجایی یا انتقال انواع مختلف مواد مورد استفاده قرار دهید. این دستگاه‌ نیز همانند مکنده تریلر یا مکنده کامیونی  طراحی خاصی دارد. به گونه‌ای که در تمامی خطوط مختلف صنایع ضایعات را به راحتی جمع آوری می‌کنند. این پمپ‌های کاربردی مزایای بسیار زیادی دارند که برخی از آنها شامل:

قدرت دمش

برای تمامی پمپ‌های لجن‌کش معمولاً به قدرت بالای مکش آنها اشاره می‌شود؛ اما در این پمپ‌ها قدرت دمش نیز بسیار زیاد است.

عملکرد خودکار

برخلاف عملکرد بسیاری از انواع پمپ‌های لجنکش، فرآیند مکش و حتی تخلیه در این پمپ‌ها بدون دخالت دست انجام می‌شود.

استفاده دو منظوره

این مدل پمپ‌ها را همچون مکنده کامیونی و مکنده تریلر را می‌توانید برای جمع آوری مواد مختلف خیس و حتی خشک به صورت همزمان یا جداگانه مورد استفاده قرار دهید.

قیمت مناسب

وکیوم لودر یا مکنده تریلر به عنوان یک پمپ لجن کش صنعتی با توجه به اهمیت کاربرد، قیمت بسیار مقرون به صرفه‌ای دارد. البته قیمت این مدل دستگاه‌ها بر اساس مشخصات مختلف آنها متفاوت خواهد بود.

دسترسی راحت

مهمترین ویژگی لجن کش تریلر یا مکنده لودر پاکسازی تمامی قسمت‌هایی است که دسترسی راحتی به آن ندارید. در واقع می‌تواند تمامی مواد طبقات فوقانی و حتی زیرزمین را به راحتی جمع آوری و انتقال می‌دهد.

ارائه با نیروهای مختلف

آنچه محبوبیت مکنده تریلر یا لودر را بیشتر می‌کند، ارائه آن در مدل‌های مختلف با نیروی محرکه دیزل و الکتریکی در توان‌های گوناگون است.

راهنمای انتخاب بهترین پمپ لجن کش

انتخاب لجن کش صنعتی نیاز به رعایت چند نکته مهم دارد که در لیست راهنمای خرید قرار می‌گیرند. این راهنمای خرید برای آگاهی شما مشتریان عزیز و انتخاب بهترین مدل‌های پمپ است.

هد پمپ

یکی از مهمترین نکاتی که هنگام خرید پمپ لجن کش و دیگر پمپ‌های مورد نیاز در صنایع مختلف باید بررسی شود، ارتفاع پمپ یا هد است. معمولاً پمپ‌های لجن کش و به ویژه پمپ لجن کش صنعت نفت و گاز باید در مقایسه با دیگر پمپ‌ها ارتفاع بیشتری داشته باشد. در واقع این ارتفاع بدین معنا است که پمپ می‌تواند در حداقل‌ترین نقطه مواد شیمیایی یا نفت را تا ارتفاع بالاتری انتقال دهد.

میزان جریان

در انتخاب یک پمپ مناسب لجن کش صنعتی حتماً به میزان جریان آن توجه کنید که بعدها با مشکل مواجه نشوید. لجن کش صنعتی معمولاً با جریان برق آسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به قدرت موتور، پمپ در حالت تک فاز ۲۲۰ ولت و در حالت سه فاز ۳۸۰ ولت است. بر اساس نوع کاربرد خود این پمپ‌ها را باید با میزان جریان مورد نیاز انتخاب کنید تا پاسخگوی نیاز کار شما باشد.

نوع پروانه

پمپ‌های مدل لجن کش از نظر نوع پروانه و حتی آنه، به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. شما مشتریان عزیز باید با در نظر قرار دادن نوع سیالات یا مایعات، درصد خورندگی آنها و دیگر نکات مهم یک پمپ را با نوع پروانه مناسب انتخاب کنید.

فلوت

اگر قرار است این پمپ را در حالت خشک مورد استفاده قرار دهید، پس باید فلوتر یا قطع کن داشته باشد در غیر این صورت قطع کن در آنها نیاز نیست. برخی از پمپ‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که امکان خشک کار کردن آنها وجود ندارد و در آنها نیاز به فلوترهایی است که در صورت کاهش حجم سیال، سریع‌تر پمپ را خاموش کند.

نتیجه

خروطومی لجن کش

لجن کش صنعتی به عنوان یکی از پمپ‌های گریز از مرکز بسیار کاربردی، هم اکنون سطح تقاضای زیادی در بازار دارد. چنین پمپ‌هایی را با در نظر قرار دادن نکات مهم همچون نوع طراحی، چگونگی نصب، قدرت و توان و همچنین نوع پروانه انتخاب کنید.

هنگام خرید بررسی نوع کاربرد و مشخصات یک پمپ مناسب به تناسب نوع کاربرد، باعث می‌شود تا انتخاب مناسبی داشته باشید. البته پمپ لجنکش بیشتر برای انتقال سیالات ویسکوز مورد استفاده قرار می‌گیرد. چنین پمپ‌هایی را نه تنها برای صنعت نفت و پتروشیمی، بلکه در صنایع بسیار زیادی می‌توان مورد استفاده قرار داد.

اکنون اگر به دنبال بهترین ‌پمپ‌های لجنکش یا وکیوم لودر هستید، می‌توانید از این مجموعه معتبر بهترین‌ها را با قیمت اقتصادی تهیه کنید. شرکت فن توسعه منیب بزرگترین شرکت ارائه دهنده لجن کش تریلر، مکنده تریلر و دیگر انواع پمپ‌های مورد استفاده در صنعت است. برای خرید اقتصادی همین حالا اقدام کنید چرا که این یک فرصت ویژه برای شما مشتریان خوش شانس این مجموعه معتبر خواهد بود.

 

author-avatar

درباره فن توسعه منیب

امروزه در صنایع مختلف، نظافت معنایی فراتر از تمیزی ظاهری یافته و بطور مستقیم بازدهی خطوط تولید را تحت تاثیر قرارداده است. وجود برخی آلودگی ها نه تنها بازدهی خطوط تولید را کاهش میدهد، بلکه موجب توقف خطوط تولید شده و هزینه های بسیار سنگینی را به صنعتگران تحمیل مینماید. شرکت منیب با در اختیار داشتن نمایندگی انحصاری از بهترین شرکت‌های اروپایی نظیر فالش آلمان (falch)، ترانسفراویل ایتالیا (transfer oil)، سالوتک آلمان (derc salotech) و …، محصولات تراز اول جهانی در حوزه نظافت صنعتی و واترجت فوق فشار قوی را به صنعتگران ایرانی عرضه مینماید. همچنین این شرکت با داشتن نیروهای فنی آموزش دیده در اروپا و ناوگان مجهز و به روز اجاره، دارای آمادگی کامل برای ارائه بالاترین سطح کیفی خدمات به صنعتگران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *