مقالات

روش‌های شستشوی سطح زمین

شستشوی سطوح صنایع و کارخانجات

در دنیای امروزی که پرشتاب در حال تحول است؛ سرعت، قدرت و سهولت، مهم‌ترین رمز پاکسازی کارخانجات و اصلی ترین ویژگی برای دستگاه‌های شستشوی سطح زمین در صنایع است. پاکسازی سطوح آغشته به روغن، شستشوی سطوح ناهموار و متخلل و نظافت سطح زمین با جرم‌های سنگین؛ نیازمند یک تکنیک حرفه ای و روشی موثر برای شستشو است. یکی از روش‎‌های مدرن و پیشرفته برای نظافت سطوح زمین با هر چالشی، استفاده از دستگاه واترجت قدرتمند با فناوری جدید فن توسعه منیب است. برای آشنایی با نحوه شستشو سطح زمین با واترجت صنعتی آب گرم فشار قوی، با ما همراه شوید.

انواع روش شستشوی سطح زمین 

تکنیک‌های شستشوی سطح زمین، انواع روش‌های زمین شویی است که عمل شستشو و خشک کردن در سطوح مختلف (مسطح، غیرهموار و متخلخل) به طور همزمان انجام می‌شود. انواع مختلفی روش با استفاده از دستگاه‌های کف شوی صنعتی، طراحی و تولید می‌شود که در زیر برخی از پرکاربردترین روش‌ها برای نظافت سطح زمین، شرح داده شده است:

 • شستشوی کف با فشار آب با واترجت صنعتی
 • زمین شوی صنعتی اسکرابر
 • شستشوی سطح زمین با پولیشر
 • تمیزکاری صنعتی با پولیشر و مکنده
 • کف شوی صنعتی با روش واترپلاست
 • شستشوی فشار قوی سطح زمین با واترجت صنعتی آب گرم همراه با اسکیتر

به طور خلاصه، درصورت اینکه سطح زمین کاملا مسطح و صاف باشد، و نیاز به شستشوی روزانه و یا هفتگی در مسافت کم دارید، پولیشر گزینه مناسبی برای شستشوی سطح زمین است. اگر سطح زمین وسیع و عریض ولی کاملا صاف با چربی قابل پاکسازی است، اسکرابر و واترپلاست و یا استفاده از واترجت های صنعتی قدرت پایین جوابگو است. اما اگر در فضاهایی ناهموار که شستشو زمین با اسکرابر، ممکن است به قطعاتی چون برس و تی آسیب برساند؛ واترجت صنعتی آب گرم منیب با قابلیت جرم زدایی منحصربه فرد، بی شک گزینه ایده آلی برای شما است.

 •  دستگاه واترجت آب گرم متصل به اسکیتر(Pressure Washer)

ماشین‌های جت واش، با استفاده از قدرت و فشار بالای آب؛ می‌توانند در توان‌های بالای 300 بار، هر آنچه از چربی و آلودگی را از سطح زمین جدا کنند.

این دستگاه با قابلیت شستشو و لجن روبی سطح زمین، از فشار آب بالا برای تمیز کردن سطوح مختلف استفاده می‌کند. زمین شوی صنعتی منیب، مجهز به سه دستگاه پرکاربرد شامل واترجت آب گرم 300 بار، برای شستشوی سطح زمین با فشار بالا، دستگاه اسکیتر برای کنترل نازل‌ها و جلوگیری از پاشش به اطراف و دستگاه لجن کش، به منظور پاکسازی پسماندها و آلودگی‌های جدا شده از سطح زمین است.

 ترکیب سه دستگاه سبب پاکسازی هر نوع سطحی (مسطح، ناهموار و متخلخل) با هر میزان چربی و آلودگی می‌شود. این کف شوی صنعتی، برای از بین بردن آلودگی‌های سخت، گریس و روغن بسیار موثر هستند. از جمله ویژگی‌های تحسین برانگیز این دستگاه زمین شوی مدرن، شستشو و جرم روبی همزمان سطح زمین با قدرت فشار بالای آب گرم است. زمین شوی صنعتی فن توسعه منیب، به دلیل اتصال به لجن کش، نیازی به مخزن آب کثیف ندارد. لذا هم از سرعت عمل بالایی برخوردار است و هم به دلیل عدم نیاز به تخلیه آب مخزن ریکاوری، در زمان صرفه جویی می‌شود.

شستشوی سطح زمین با واترجت صنعتی

کاربرد ماشین واترجت صنعتی آب گرم:

 1. شستشوی و جرم زدایی سطح زمین با حجم گریس و چربی بالا
 2. شستشو چربی و آلودگی‌ها با فشار بالای آّب گرم
 3. پاکسازی سطوح متخلل و ناهموار
 4. استفاده در فضاهای صنعتی بزرگ و غیرمسطح
 5. سرعت عمل بالا در شستشو به دلیل اتصال به دستگاه اسکیتر
 6. صرفه جویی زمان و نیرو کار به دلیل عدم نیاز به تخلیه مخزن آب کثیف (متصل به مکنده)

 

 • دستگاه اسکرابر صنعتی (Floor Scrubber)

یکی دیگر از دستگاه‌های شستشو سطح زمین، که در سطوح صاف به منظور پاکسازی و خشک کردن یکنواخت، کاربرد دارد؛ اسکرابر صنعتی است. این دستگاه پرکاربرد که با نام‌های دیگر همچون کف شوی، کف شور و یا زمین شوی صنعتی نیز شناخته می‌شود، از ترکیب دو بخش شستشو و خشک کن تشکیل می‌شود.

اسکرابر صنعتی، انواع مختلفی برحسب نوع کارکرد و منبع تغذیه دارد. این ماشین کف‌شوی، مجهز به دو مخزن آب تمیز برای شستشو سطوح و مخزن آب آلوده برای تجمیع آلاینده‌ها از سطح زمین می‌باشد. عمل شستشو؛ با آب و مواد شوینده که توسط یک برس به صورت دورانی انجام می‌شود. و پس از فرآیند شستشو بلافاصله، پسماند و مواد اضافی باقی مانده از آلودگی‌ها توسط یک تی یا اسکویچی جمع آوری شده و با قدرت مکنده به مخزن آب کثیف (مخزن ریکاوری) منتقل می‌شود.

این زمین شوی صنعتی، مجهز به یک یا دو برس دیسکی یا غلطکی است. مدل برس غلطکی، برای پاکسازی سرامیک و سنگ مناسب است و مدل برس دیسکی برای کف شویی سطوحی همچون موکت و پارکت مناسب است. برحسب نیاز خود می‌توانید نوع دستگاه اسکرابر را انتخاب کنید.

کاربرد اسکرابر صنعتی  برای شستشو سطوح

 • شستشو و خشک کردن سطوح صاف و هموار
 • کف شوری سطوح کارخانجات، پارکینگ‌ها، مراکز تجاری و رفاهی
 • شستشوی و خشک کردن کف فرودگاه
 • پاکسازی و تمیزکاری سطوح بیمارستان‌ها و کارخانجات صنایع دارویی

اسکرابر صنعتی برای شستشوی سطح زمین

 • دستگاه پولیشر صنعتی (Industrial polishing)

یکی از انواع دستگاه‌های صنعتی برای چربی زدایی سطح زمین، پولیشر صنعتی است. این دستگاه شستشوی سطح زمین، برای نظافت و پاکسازی کف زمین استفاده می شود. پولیشر از بسیاری جهات مشابه اسکرابرهای صنعتی در سایز و اندازه کوچکتر و با ظرفیت کمتر است. اسکرابرهای صنعتی از دو مخزن آب تمیز و مخزن ریکاوری تشکیل شده است. ولی پولیشر صنعتی یک دستگاه نظافت سطح زمین با یک مخزن آب تمیز است. البته برخی از مدل‌های پولیشرها، بدون مخزن هستند.

کاربرد زمین شوی صنعتی پولیشر

 • شستشوی سطوح مسطح در محوطه‌های وسیع
 • مراکز تجاری و تفریحی
 • مراکز درمانی و بیمارستانی
 • مراکز زیارتی

پولیشر صنعتی برای پاکسازی سطوح

مقایسه اسکرابر و واترجت شستشوی سطح زمین منیب

هردو دستگاه اسکرابر و واترجت صنعتی فشار قوب آب گرم منیب، از قدرت پاکسازی و شستشوی سطح زمین بالایی برخورداند. تفاوت اصلی این دو دستگاه، نحوه کارایی و عملکرد آنهاست. در زیر به برخی از تمایزها و شباهت‌های دو دستگاه اسکرابر صنعتی و دستگاه واترجت شستشوی فشار قوی مجهز به اسکیتر اشاره شده است:

 • هر دو دستگاه برای پاکسازی و شستشوی فضاهای صنعتی بکار گرفته می‌شود، البته قدرت پاکسازی آنها متفاوت است.
 • اسکرابر یا کف شوی صنعتی برای شستشو و خشک کردن محیط‌های صاف و روغنی مناسب است ولی واترجت صنعتی آب گرم، از قدرت پاکسازی بالایی برای شستشوی هر نوع جرمی با هر ضخامتی در فضاهای متخلخل و ناهموار بسیار کارساز و مناسب است.
 • دستگاه واترجت صنعتی با قدرت پاکسازی بی‌ نظیر و پاشش عالی، یک فناوری بی نظیر به منظور شستشوی انواع سطوح صاف، ناهموار، غیرمسطح، با چربی‌هایی غیر اشباع است. که هر نوع چربی و روغنی را از سطح زمین پاکسازی می‌کند.
 • دستگاه شستشوی سطح زمین فشار قوی منیب، مجهز به یک مشعل برای افزایش درجه حرارت آب است که عمل چربی زدایی با هر ضخامتی را امکان پذیر می‌کند.
 • طول و عرض دستگاه واترجت صنعتی با اسکیتر، معمولا بزرگ‌تر است.
 • اسکرابر صنعتی، دارای دو مخزن آب تمیز و کثیف است ولی واترجت صنعتی مخزن آب کثیف ندارد و از این رو نیازی به تخلیه آب آلوده به فضاهای دیگر نیست. و این بی شک یک مزیت برای افزایش در سرعت عملکرد محسوب می‌شود.
 • اسکرابرهای صنعتی معمولا برای محیط های کوچک‌تر مناسب هستند ولی شما به راحتی می‌توانید از دستگاه واترجت صنعتی همراه با اسکیتر در هر فضا و با هر سطح آلودگی استفاده کنید.
 • در فضاهایی که ضخامت چربی و گریس بسیار سخت از سطح زمین، جدا و پاکسازی می‌شود، دستگاه واترجت آب گرم صنعتی منیب متصل به اسکیتر گزینه بسیار مناسب و کارسازی می‌باشد.
 • یکی از مزیت‌های فوق العاده و یکتا دستگاه واترجت آب گرم، قدرت پاکسازی چربی‌ها در سطوح ناهموار است که با فشار بالای آب، هر چربی را پاکسازی می‌کند. و این درصورتی است که اسکرابرهای صنعتی به دلیل داشتن برس و تی به منظور شستشو و خشک کردن، فقط در سطوح صاف و هموار کارایی دارند. در سطح‌های متخلل، احتمال خرابی و ساییدگی این قطعات زیاد است.

مقایسه دستگاه اسکرابر صنعتی با پولیشر صنعتی

 • هر دو دستگاه برای نظافت سطح زمین هستند که هم در صنعت و هم در مراکز تجاری تفریحی کاربرد دارند.
 • اسکرابر دارای دو مخزن آب تمیز و آب کثیف است ولی پولیشر تنها مجهز به یک مخزن آب تمیز است. البته برخی از انواع پولیشر صنعتی، فاقد مخزن هستند.
 • یکی از تمایزهای بین این دو دستگاه، فرآیند خشک کردن آنهاست. اسکرابر، مجهز به یک مخزن مجزا است که آلاینده‌ها و چربی‌های جداسازی شده از سطح زمین توسط تی جمع آوری شده و به سمت مخزن مکش می‌شود. ولی در دستگاه کف شوی پولیشر، مخزن ندارد فقط دارای یک مکنده است.

دستگاه واترجت صنعتی منیب مجهز به اسکیتر و مکنده چگونه کار می کند؟

یکی از انواع دستگاه‌های کف شوی صنعتی منیب، پکیج دستگاه واترجت آب گرم مجهز به اسکیتر و مکنده است که با جدیدترین فناوری‌های روز دنیا؛ سهولت، سرعت و کیفیت را تقویت کرده است. این دستگاه زمین شوی مجهز به واترجت صنعتی یکی از تجهیزات پرکاربرد در زمینه نظافت و شستشوی سطوح است که با استفاده از فشار بالای آب گرم، آلودگی‌ها و رسوبات سخت را از بین می‌برد. نقاط قوت این ماشین نظافت فشار قوی، شستشوی و چربی زدایی ذرات مقاوم با فشار بالا آب گرم، شستشوی سطح زمین ناهموار و متخلل و عدم نیاز به مخزن ریکاوری و یا مخزن آب کثیف است.

مکانیزم دستگاه واترجت صنعتی با فناوری جدید مهندسان شرکت منیب، بدین صورت است که با کمک واترجت آب گرم؛ آب با فشار بسیار بالا به یک اسکیتر یا روند کلینر، منتقل می شود و در نقاطی متمرکز به سطح زمین پاشش می شود.

فشار و قدرت آب گرم خارج شده از نازل ها به قدری است که هر چربی، آلودگی و روغنی را پاکسازی و می کند و از سطح زمین جدا می کند. سپس لوله مکنده، پسماندهای جدا شده از سطح زمین را مکش می کند و به جای انتقال به یک مخزن؛ به صورت مستقیم از طریق یک لوله به جایی که مدنظر دارید منتقل می کند. پاکسازی با فشار بالا، سرعت عملکرد و سهولت استفاده تنها بخشی از کارایی این دستگاه نظافت صنعتی است.

دستگاه واترجت صنعتی کف شوی منیب، از چه تجهیزاتی تشکیل شده است؟

دستگاه واترجت صنعتی زمین شوی، از 3 دستگاه واترجت صنعتی 300 بار، اسکیتر صنعتی و لجن کش به منظور شستشوی سطح زمین و چربی زدایی مکان‌های ناهموار و غیرمسطح تشکیل شده است. در ابتدا به معرفی سه دستگاه برای نظافت پرقدرت زمین می پردازیم:

 • اسکیتر و یا روند کلینر: از تجهیزات زمین شوی صنعتی ما، دستگاه اسکیتر است. اما کاربرد اسکیتر در شستشوی سطح زمین چیست؟ در فرآیند شستشوی سطح زمین، آب با فشار زیاد از طریق واترجت به کف زمین برخورد می کند و با نیروی زیاد آلودگی‌ها، رسوبات، رنگ، چربی و حتی زنگ‌زدگی را از بین می‌برد. این پروسه به دلیل استفاده از فشار و قدرت بالای جریان آب، بسیار کارآمد است ولی ممکن است به اطراف پاشیده شود و ناخوشایند باشد. برای حل این چالش، نازل‌ها در قسمت زیرین دستگاه اسکیتر وصل می‌شوند. که این عمل سبب می‌شود تا عمل پاشش کاملا متمرکز و در یک مسیر انجام شود.
 • مکنده یا دستگاه لجن کش: یکی دیگر از اجزا در پکیج زمین شوی منیب، مکش آلاینده‌ها و پسماندهای باقی مانده پس از فرآیند پاشش و چربی زدایی از سطح زمین است. بدین صورت که با هر بار پاشش آب با فشار بالا به زمین؛ چربی و آلودگی‌هایی که از سطح زمین جدا شده؛ توسط لوله مکنده؛ مکش می شوند و به خارج از محوطه منتقل می شوند. نکته مثبت این دستگاه واترجت صنعتی ایرانی پرقدرت همراه با اسکیتر و لجن کش، عدم نیاز به تخلیه مخزن ریکاوری است. چراکه این محصول، نیازی به مخزن آب کثیف ندارد.
 • واترجت صنعتی آب گرم 300 بار: این دستگاه، مهم ترین جز برای شستشوی کف زمین است. واترجت آب گرم با حداکثر فشار آب خروجی 300 بار از پرکاربردترین کرواش‌ها برای شستشوی صنعتی است. قدرت پاکسازی این کارواش صنعتی آب گرم، به قدری بالاست که می تواند هرگونه چربی و رسوبات را از بین ببرد. در ادامه به مهم‌ترین قطعات بکار رفته در این زمین شوی صنعتی آورده شده است:
 • الکتروموتور: در بدنه دستگاه کارواش صنعتی، یک الکتروموتور با توان 15 کیلووات قرار دارد. این موتور الکتریکی محرک، برای انتقال قدرت به پمپ از طریق شافت و یا تسمه است.
 • پمپ فشار قوی: قلب واترجت صنعتی یک پمپ فشار قوی است که آب را با فشار بسیار بالا از منبع آب از طریق یک لوله دریافت می‌کند و به سمت نازل هدایت می‌کند. این پمپ با موتور الکتریکی کار می‌کند.
 • منبع آب: واترجت‌ها به یک منبع آب متصل می‌شوند که می‌تواند یک مخزن آب یا یک شیر آب شهری باشد. آب از این منبع وارد پمپ فشار قوی می‌شود.
 • تنظیم فشار و جریان با گیج: میزان فشار و جریان آب قابل تنظیم است تا بتوان برای انواع مختلفی از کارها از دستگاه استفاده کرد. فشار بالای آب باعث می‌شود که آلودگی‌ها و رسوبات به راحتی از سطح جدا شوند.
 • نازل: آب با فشار بالا از طریق نازل‌های مخصوص که طراحی‌های مختلفی دارند به بیرون پاشیده یا اصطلاحا پاشش می‌شود. نوع نازل و زاویه پاشش آب، بسته به نوع و میزان آلودگی و همچنین نوع سطحی که قرار است تمیز شود، انتخاب می‌شود. این نازل‌ها بر روی اسکیتر سوار می‌شوند و در قسمت زیرین، آب را با فشار بالا به سطح زمین ارسال می‌کنند.
 • مخزن آب گرم: یکی از اهداف این دستگاه شستشوی سطح زمین، پاکسازی هر نوع آلودگی و چربی در سطح زمین با قدرت و فشار بالا است. از طرفی از جمله عوامل تاثیرگذار بر روی برخی از چربی‌های اشباع نشده، فشار و آب داغ است. بدین منظور این دستگاه، مجهز به یک مخزن برای افزایش حرارت آب قبل از پاشش است.
 • سایر قطعات: واترجت‌های صنعتی مجهز به سیستم‌های ایمنی و کنترلی هستند که از فشار بیش از حد و خطرات احتمالی جلوگیری می‌کنند. این سیستم‌ها شامل فشارسنج‌ها، سوپاپ‌های اطمینان و کنترل‌های دستی و اتوماتیک می‌شوند.

واترجت‌های صنعتی در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، ساختمان‌سازی، صنایع دریایی و نفت و گاز، برای تمیزکاری و آماده‌سازی سطوح، حذف رنگ، زنگ‌زدگی آهن و رسوبات مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دستگاه‌ها به دلیل کارایی بالا و قابلیت تنظیم فشار و جریان آب، ابزارهای بسیار مفیدی برای نظافت و نگهداری تجهیزات صنعتی هستند.

نحوه شستشوی سطح زمین، با واترجت صنعتی فشار قوی

دستگاه واترجت صنعتی منیب، با جدیدترین فناوری های روز دنیا، توانسته با فشار آب گرم بالا، و قدرت پاکسازی بی نظیر؛ هرگونه آلودگی و چربی را در هر سطحی پاکسازی نماید. مکانیزم این دستگاه برای شستشوی سطح زمین، با قدرت و فشار آب است و از قطعات و اکسسوری‌هایی همچون برس و تی استفاده نمی‌کند.

 لذا به راحتی می‌توانید از این دستگاه در هر نوع سطحی، حتی سطوح ناهموار و متخلخل بدون نگرانی (خرابی قطعات پاکسازی) استفاده نمایید.

همچنین واترجت صنعتی آب گرم منیب، مجهز به دستگاه اسکیتر، روند کلینر و یا اسکیتر کلینر است که سبب پاشش دقیق و کنترل شده فقط در یک مسیر می‌شود. این دستگاه شستشوی سطح زمین، امکان پاکسازی دقیق و تمرکز بر نقاط خاص را فراهم می‌کند. در ترکیب این سه دستگاه قدرتمند برای نظافت، لجن کش نقش موثری در پاکسازی سطح زمین از آلایندهای به جا مانده از پسماندها، دارد و دیگر نیازی به تخلیه مخزن لجن‌ها نخواهد بود.

سوالات متداول

در چه فضاهایی، نمی توان از اسکرابرهای صنعتی استفاده کرد؟

اسکرابرهای صنعتی به عنوان یکی از انواع دستگاه زمین شوی صنعتی، در بسیاری از فضاها کاربرد دارد. تنها در سطوح متخلخل و ناهموار، که ممکن است به قطعات شستشو همچون برس و تی آسیب وارد شود، مناسب نیست. همچنین در کارخانجاتی که جرم و روغن روی سطوح، به سختی جدا می‌شود، بهتر است از واترجت‌های صنعتی آب گرم منیب استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *